Turk Seti Team, 14 Nisan 2001 tarihinde Turgut Gürsel, Sinan Biltekin ve arkadaşları tarafından,
toplam 6 kullanıcı ile kuruldu.

Gruba ait web sayfası ve mesaj forumu, uzunca bir süre Turgut Gürsel’e ait
» http://groups.msn.com/turgutgursel/turksetiteam.msnw adresinde devam etti.
Daha sonra 5 Eylül 2003 tarihinde, grubun kendi ismiyle www.turksetiteam.org adresinde web sitesi kuruldu ve 23 Ağustos 2004 yılında da, mesaj forumu » http://forum.turksetiteam.org adresine taşındı.

Turk Seti Team kurulduğunda 6 üyesi ve toplam 250 WU'su vardı, gruplar sıralamasında esamisi bile okunmuyordu. Ülkeler sıralamasında ise, Türkiye o zamanlar ancak 43. sırada idi. 

2005 yılı sonunda (15 Aralık 2005) klasik SETI@home projesi sona erdiğinde, Turk Seti Team, 258 üyesi ile tüm gruplar arasında 7. sırada bulunuyordu. Türkiye, ülkeler sıralamasında 20. sırada ve Turk Seti Team'in üyelerinden Serhat Süt ise, dünya genelindeki 5 milyon SETI@home kullanıcısı arasında, "8,548,600 WU" ile 1. sırada bulunuyordu. 

İk üç sırayı Türkiye, Britanya ve Çek Cumhuriyeti alıyordu.


Dünya sıralaması için » tıklayın
(22/12/2005)
En son Turk Seti Team grup sıralaması için » tıklayın
(22/12/2005)
Aşağıda okuyacağınız olaydan bu yana, Klasik S@h resmi web sitesindeki istatistik sayfalarına ait » linkler çalışmıyor. Resmi sayfalar yerine, SETIatWORK sitesinin » istatistiklerine göz atabilirsiniz.

SETIatWORK

* * *

12 Ocak 2006 tarihinde beklenmedik bir durum ortaya çıktı. Türkiye'den Serhat Süt'ün ve daha birkaç kullanıcının sonuçları tamamen silinmişti; dolayısıyla Türkiye'nin birinciliği genel sıralamada görünmüyordu!

Boinc Teknik Haberler bölümünde yer alan bir açıklamaya göre, "klasik SETI@home projesinde hileli WU üretiminin çok kolay olduğu, kredi alabilmek için sistemin rahatlıkla aldatılabileceği, dolayısıyla bu şekilde hileli WU gönderimi yaptığı tespit edilen ilk 10,000 kullanıcıdan yaklaşık 900'ünün gönderdiği sonuçların bir kısmının ya da hepsinin silindiği" belirtiliyordu.

>> In other fun news: We finally got around to adjusting Classic credit for users that showed obvious signs of cheating. In Classic, it was very easy to cheat the system to get credit without doing any actual work. We ended up partially or entirely removing credit for about 900 of the top 10000 users (all of which had about 20000 or more credits). Below that there wasn't enough data to show obvious signs of rampant cheating (not to mention enough time and disk space to run the checks on the remaining several million users). These adjusted credits should be sync'ed up with the BOINC databases soon if not already. Case closed. <<

Konuyla ilgili gelişmeleri, » forum sitemizde okuyabilirsiniz.

Yukarıya dön

» Anasayfa

Mesaj göndermek için tıklayın